Rendszertelen, elhúzódó, fájdalmas menstruáció vagy a menstruáció teljes elmaradása a leggyakoribb problémák ezen a területen.
Rendszertelen vérzés, a menstruáció elmaradása
Ha egy nő már egy-két éve menstruál, akkor a továbbiakban rendszeresen, havonta fog megjönni a vérzése. Ha a menstruáció NEM jön meg havonta – vagyis a nőnek évente csak 5-6 vérzése van – akkor ez rendszertelennek számít. A „kimaradás” legvalószínűbb oka a terhesség, de előfordulhat:
- fogyás,
- betegség,
- a fogyasztott kalóriák váratlan, nagymértékű csökkenése,
- hosszú időn át tartó, kimerítő testmozgás,
- súlyos stressz vagy izgalom,
- a napos órák megnövekedett száma,
- a termékeny éveik végéhez való közeledés,
- polycystás petefészek,
- fogamzásgátló tabletta rövid ideig tartó szedésénél elmaradhat, vagy csak kis mennyiségű a menstruációs vérzés.
Két menstruáció közti vérzés (pecsételő vérzés)
Két menstruáció között az egyetlen normálisnak számító pecsételő vérzés az ovuláció megtörténtekor fordul elő (a következő menstruáció előtt 14 nappal). Ha bármilyen más vérzés vagy pecsételő vérzés jelentkezik a ciklusok között, orvoshoz kell fordulni.
Bőséges vérzés
Bőséges vérzésnek nevezzük azt a vérzést, amelyhez a legnagyobb nedvszívóképességű tamponra vagy betétre van szükség, és ezeket a javasoltnál gyakrabban kell váltani – általában egy órán belül. E jelenség leggyakoribb okai:
- A vérzés egyszerűen ennyire bőséges
- Méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD) használata
- Hormonális egyensúly felborulása (kevés progeszteron vagy annak teljes hiánya)
- Mióma vagy polip jelenléte
- Pajzsmirigy problémák
- Endometriózis
- Dohányzás
Mivel a nagyon bőséges vérzés vérszegénységet okoz, ezt érdemes ellenőriztetni.
Fájdalmas menstruáció
A leggyakoribb menstruációs rendellenesség a havi érzést megelőző tünetegyüttes (PMS), amely az ösztrogén- és a progeszteronszint menstruációs ciklus alatti hullámzásával kapcsolatos.
Legjellemzőbb tünetei: Idegesség, ingerlékenység, érzelmi kiborulások, levertség, fejfájás, szövetduzzanat, a mell fokozott érzékenysége a menstruáció kezdetét megelőző napokban.
A tünetek típusa és hevessége minden nőnél különböző és akár hónapról-hónapra is változhat.
Ha a görcsök nagyon erősek, a nők 7-10 százalékánál endometriózis lehet az ok. Kezelésként szóba jöhetnek a prosztaglandin-gátlók (ibuprofen, naproxen vagy az aszpirin), melyek csökkentik a prosztaglandin termelését, ezáltal a fájdalmat is. Endometriózis esetén hormonkezelés, esetleg műtéti megoldás javasolt.